Miejsce, które odwiedziliśmy dwukrotnie podczas świąteczno-urodzinowego urlopu na Dolnym Śląsku, to pozostałości fortu Karola, położonego na Górze Ptak, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Za pierwszym razem pogoda spłatała nam figla – padał deszcz, a widoczność tego popołudnia była praktycznie zerowa. Postanowiliśmy więc powtórzyć wycieczkę z Lisiej Przełęczy.
Podejście do fortu jest strome, ale krótkie – wejście na górę zajmuje zaledwie kilka minut. Naprawdę warto się tu wybrać, koniecznie w ładny dzień, ponieważ widoki są zachwycające, a panorama – szeroka i imponująca. Z trasy można podziwiać Narożnik, również położony na terenie PN Gór Stołowych. Mieliśmy okazję odwiedzić także ten szczyt. Opis tej trasy wkrótce pojawi się na blogu.

Trasa: Lisia Przełęcz (szlak żółty) – odejście szlaku – Fort Karola (Góra Ptak) – punkt widokowy – powrót tą samą trasą
Dystans: około 1 km*
Czas przejścia: około 0,5 h*
Minimalne wzniesienie: 784 m
Maksymalne wzniesienie: 835 m
*w obie strony
Lisia Przełęcz parking i Białe Skały parking
Bezpośrednio przy Lisiej Przełęczy dostępny jest dla turystów bezpłatny parking. W weekend był on jednak całkowicie zajęty. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ około 200 metrów niżej znajduje się drugi parking – Parking Białe Skały, więc można szukać wolnego miejsca również tam.
Z Lisiej Przełęczy, jak i z okolic parkingu Białe Skały można dojść do wielu pięknych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Nam udało się odwiedzić opisywany właśnie Fort Karola, Wiszącą Skałę oraz Narożnik z Kopą Śmierci.
Lisia Przełęcz parking

Białe Skały parking

Fort Karola trasa
Jeśli zostawicie samochód na pierwszym parkingu znajdującym się bezpośrednio przy Lisiej Przełęczy, będziecie musieli zejść około 200 metrów wzdłuż drogi. To na wysokości drugiego parkingu znajduje się wejście na trasę prowadzącą do pozostałości Fortu Karola.
Prowadzą tędy trzy szlaki – niebieski, zielony i żółty. Minęliśmy tablicę Parku Narodowego Gór Stołowych i weszliśmy na wąską leśną ścieżkę, która początkowo była prosta i niewymagająca, ale po chwili stromo wspinała się w górę. Na pewno warto założyć tu wygodne obuwie, gdyż na szlaku jest sporo luźnych kamieni, głazów i korzeni. W pewnym momencie pojawia się również piasek. Podczas naszej pierwszej wycieczki na Górę Ptak kamienie były bardzo śliskie z powodu padającego deszczu.
Po drodze mogliśmy podziwiać odwiedzony dzień wcześniej Narożnik, który również znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.


Odejście szlaków
Po pokonaniu stromego, mierzącego około 100 metrów podejścia, szlaki niebieski, zielony i żółty skręciły w lewo – my natomiast wybraliśmy ścieżkę prowadzącą w prawo.
Do pokonania mieliśmy jeszcze jedno krótkie podejście, a następnie, po skręcie w lewo, dotarliśmy do pozostałości Fortu Karola.
Góra Ptak i Fort Karola w PN Gór Stołowych
Fort Karola został wybudowany w 1790 roku na rozkaz pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II. Powyżej pozostałości fortu (murów i bramy) znajduje się wspaniały punkt widokowy, na który z dawnego dziedzińca prowadzą strome, kamienne schodki.
Fort Karola punkt widokowy zdjęcia
Z tarasu widokowego widać między innymi: najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki, a także Szczeliniec Mały, najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, Małą Sowę, a także najwyższy szczyt Gór Bardzkich – Szeroką Górę i Kłodzką Górę.
Warto było wybrać się tu ponownie, aby nacieszyć oczy tymi wspaniałymi widokami. To był urodzinowy wyjazd naszego Namirka, który pod koniec kwietnia świętuje swoje jedenaste urodziny. Nie mogło zabraknąć zdjęć z balonami. Z urodzinowej wycieczki na Dolny Śląsk do domu wróciły nie tylko wspomnienia, ale też… balony! 😋
Po zejściu na parking ruszyliśmy w stronę Radkowa. Naszym celem była góra Guzowata i znajdująca się na niej platforma widokowa. To był piękny wieczór, który zwiastował zjawiskowy zachód słońca. Zapraszam do lektury! – Radków taras widokowy – Guzowata – zachód słońca, Góry Stołowe
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic