Tym razem przeniesiemy się w pełne uroku Małe Pieniny. Zabiorę Was na piękną wycieczkę, podczas której będzie nam towarzyszył widok na Tatry, odwiedzimy klimatyczne schronisko pod Durbaszką oraz wdrapiemy się na niesamowicie widokowy Wysoki Wierch, gdzie można odpocząć na ławeczce, rozkoszując się bez końca górską panoramą. Pierwsza część opisywanej przeze mnie trasy ze Szczawnicy nie należy do popularnych – prowadzi nią Ścieżka na Jarmutę im. księdza Jana Kozioła. Natomiast druga część to już wędrówka niebieskim szlakiem turystycznym.
We wpisie wykorzystałam zdjęcia z naszych wiosennych i jesiennych wyjść na Wysoki Wierch. Nie zabraknie w nim pienińskich krokusów oraz barwnych krajobrazów.
Trasa: Szczawnica (Ścieżka na Jarmutę imienia księdza Jana Kozioła) – Przełęcz pod Huściawą (szlak niebieski) – Schronisko pod Durbaszką – Wysoki Wierch – powrót tą samą trasą
Dystans: około 13 km*
Czas trwania: około 4,5 h*
Minimalne wzniesienie: 475 m
Maksymalne wzniesienie: 898 m
*w obie strony
Szczawnica parking
Jesienią wyruszyliśmy na Wysoki Wierch bezpośrednio z kwatery, którą wynajmowaliśmy w Szczawnicy niedaleko Ścieżki na Jarmutę, więc nie musieliśmy martwić się o parking.
Wiosną natomiast zdecydowaliśmy się na jednodniowy wyjazd w Pieniny. Samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu w Szczawnicy przy ulicy Zdrojowej (szczegóły dotyczące parkingu podaję poniżej). Do interesującej nas Ścieżki na Jarmutę im. księdza Jana Kozioła musieliśmy przejść drogą asfaltową około 1,2 km.
Za całodniowy postój na tym parkingu zapłaciliśmy 25 zł. Nie wiem, jak wygląda sytuacja w pełnym sezonie, dlatego warto mieć przy sobie kilka złotych więcej. Poza tym cena parkingu może w każdej chwili ulec zmianie.

Ścieżki na Jarmutę imienia księdza Jana Kozioła
Opis szlaku zacznę od wejścia na wspomnianą Ścieżkę na Jarmutę im. księdza Jana Kozioła – przy ul. Szlachtowskiej. Poniżej podaję dokładne współrzędne GPS tego miejsca.

Szlak zaczyna swój bieg przy ulicy Szlachtowej przy nieruchomości nr 13. Z głównej drogi skręciliśmy w lewo. Po 450 metrach przeszliśmy przez drewniany mostek po prawej stronie na Potoku Jarmuta. Za mostkiem kierowaliśmy się w lewo, minęliśmy ostatnie zabudowania i weszliśmy na szeroką, kamienistą ścieżkę leśną. Na początku musieliśmy pokonać krótkie podejście, a także przejść przez potok przepływający przez szlak.
Po około 400 m Ścieżka na Jarmutę im. księdza Jana Kozioła zaczęła prowadzić nas stromo w górę. Na drodze zalegało wiele luźnych kamieni.
1,3 km – Strome podejście doprowadziło nas do rozwidlenia, gdzie zgodnie z oznaczeniami wybraliśmy ścieżkę prowadzącą w lewo. Następnie wspinaliśmy się w górę rozległej polany. Jesienią podziwialiśmy stąd malownicze, kolorowe krajobrazy. Na szczycie polany znajduje się drewniana chatka. Po drodze natrafiliśmy na wiele grzybów.
1,8 km – Na górze polany (Przełęcz Klimontowska) Ścieżka na Jarmutę (794 m n.p.m.) skręciła w lewo, my natomiast skręciliśmy w prawo i dalej wędrowaliśmy szeroką, leśną drogą, która z każdym krokiem stawała się coraz bardziej stroma. Po drodze mogliśmy podziwiać uroki prawdziwej jesieni. Otaczający ścieżkę las prezentował przepięknie. Droga była tu rozjechana przez samochody.

2,2 km – Strome podejście wyprowadziło nas na kolejną rozległą polanę, z której można podziwiać pienińskie szczyty. Doskonale widoczne są stąd Trzy Korony, a w oczy rzuca się także przekaźnik na Jarmucie.
2,4 km – Na górze polany skręciliśmy w lewo i weszliśmy na niebieski szlak. Przed nami rozciągał się przyjemny odcinek prowadzący wygodną, szeroką drogą leśną.
Przełęcz pod Huściawą
2,8 km – Doszliśmy do Przełęczy pod Huściawą. Jest to wspaniały punkt widokowy na pienińskie Trzy Korony oraz Tatry. Wiosną kwitną tu piękne krokusy (szafran spiski). Można tu odpocząć na ławce. Zrobiło się tu nieco tłoczniej.
Z Przełęczy pod Huściawą czekał nas niezwykle widokowy odcinek trasy do Schroniska pod Durbaszką. Towarzyszył nam malowniczy widok na tatrzańskie szczyty. Wędrowaliśmy w górę polany.
Pieniny krokusy – Pod Huściawą
Bacówka pod Wysokim Wierchem
3,7 km – Dotarliśmy do Bacówki pod Wysokim Wierchem, gdzie kupiliśmy świeże serki. Po chwili ruszyliśmy w dalszą drogę do Schroniska pod Durbaszką. Mieliśmy do pokonania dość długie podejście prowadzące wzdłuż polany.
Po prawej stronie szlaku prowadzącego do Schroniska pod Durbaszką rozciągają się wspaniałe widoki na tatrzańskie szczyty. Po 300 metrach od bacówki szlak żółty prowadzący na Wysoki Wiech zawija w prawo. Decydujemy się najpierw dojść do Schroniska pod Durbaszką, a w drodze powrotnej wejść na Wysoki Wierch.
5 km – Skręciliśmy w lewo. Z drewnianej tabliczki dowiedzieliśmy się, że do Schroniska pod Durbaszką mamy jeszcze około 10 minut drogi. Ścieżka początkowo biegła prosto, po czym zaczęła schodzić w dół.
Schronisko pod Durbaszką
5,8 km – Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy pod Durbaszką położony jest na wysokości 850 m n.p.m.
Z okolic Schroniska pod Durbaszką rozciąga się wspaniały widok na Pieniny, Gorce oraz Beskid Sądecki. Teren przy schronisku jest świetnie zagospodarowany – znajduje się tu taras, liczne stoły i ławki. Można odpocząć, podziwiając przy okazji piękne widoki. My zawsze zatrzymujemy się tu na dłużej. To jedno z moich ulubionych schronisk, zawsze chętnie tu wracam.
Schronisko pod Durbaszką oferuje możliwość noclegu w pokojach dwu-, trzy- oraz wieloosobowych.
Przy Schronisku pod Durbaszką spędziliśmy naprawdę sporo czasu. Uwielbiam siedzieć na dużej ławce przy schronisku i wygrzewać się w słońcu.
Następnie wróciliśmy do miejsca, o którym wspominałam powyżej – zejścia na Wysoki Wierch z widokiem na Tatry (patrz mapa, szlak żółty). Do pokonania mieliśmy strome i dość długie (mierzące 450 metrów) podejście szlakiem żółtym. Jesienią, podczas wspinaczki na Wysoki Wierch, wiał mocny wiatr, który zdecydowanie nas spowalniał.
Wysoki Wierch w Pieninach
8 km – Dotarliśmy na Wysoki Wierch (Šlachtovsky vrch). To bez wątpienia jedno z piękniejszych i przyjemniejszych miejsc w Pieninach. Można usiąść na drewnianej ławeczce i patrzeć bez końca na tatrzańskie szczyty. Przez szczyt biegnie granica słowacko-polska.
Z Wysokiego Wierchu w Małych Pieninach możemy podziwiać Trzy Korony, Tatry, szczyty należące do Gorców oraz Beskidu Wyspowego. Nazwy wszystkich szczytów można odczytać z tablicy znajdującej się na Wysokim Wierchu, która zawiera szczegółowy opis panoramy.
Wysoki Wierch wysokość
Wysoki Wierch położony jest na wysokości 898 m n.p.m.
Wysoki Wierch pieczątka
Pieczątkę z Wysokiego Wierchu znajdziecie na samym szczycie, dokładnie w małym drewnianym domku wiszącym na słupie, z białą tabliczką oznaczającą Wysoki Wierch. Dodatkowo wbiliśmy pieczątkę do naszych książeczek w Schronisku pod Dubraszką.
Wysoki Wierch zdjęcia
Po powrocie do kwatery rozkoszowaliśmy się, siedząc na tarasie, ostatnimi promieniami zachodzącego słońca. To był piękny dzień!
Na pewno jeszcze nieraz wrócimy w te strony i wybierzemy się na widokowy Wysoki Wierch 💛
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic