Przed wyjazdem na Dolny Śląsk przeglądałam mapę w aplikacji, aby wybrać ciekawe miejsca do odwiedzenia podczas naszego krótkiego urlopu w Dusznikach-Zdroju. Natknęłam się na Orlicę – najwyższy szczyt Gór Orlickich, zaliczany do Korony Gór Polski. Poniżej szczytu znajduje się dość wysoka wieża widokowa, z której rozpościerają się piękne widoki, m.in. na Góry Kamienne, Góry Stołowe, Góry Sowie i Karkonosze. Wybraliśmy trasę z Zieleńca, oznaczoną zielonym szlakiem – łatwą i krótką, idealną także na rodzinny spacer z dziećmi. W dniu naszej wycieczki na Orlicę było dość zimno i wietrznie, ale nie zniechęciło nas to do ruszenia na szlak.
Trasa: Zieleniec (parking przy Kamieniu ku czci Heinricha Rübartscha, szlak zielony) – wieża widokowa na Orlicy – Orlica (szczyt, czerwony szlak) – Vrchmezí (rozc.) – powrót tą samą trasą
Dystans: około 4 km*
Czas przejścia: około 1,5 h*
Minimalne wzniesienie: 922 m
Maksymalne wzniesienie: 1084 m
*w obie strony
Orlica parking – Kamień ku czci Heinricha Rübartscha
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu przy Kamieniu ku czci Heinricha Rübartscha w Zieleńcu. Stąd prowadzi najkrótszy szlak na Orlicę.
Heinrich Rübartsch (1852-1930) odegrał ważną rolę w promowaniu turystyki w Górach Orlickich. To właśnie on postawił pierwszą wieżę widokową na Orlicy oraz założył pierwsze górskie schronisko, które prowadził aż do śmierci. Miało to duże znaczenie dla przekształcenia tej miejscowości w znane miejsce wypoczynkowe.
Z tego miejsca do wieży widokowej na Orlicy jest około 2,1 km, a sugerowany na tablicy czas dojścia wynosi 50 minut.
Na parkingu było dość dużo zaparkowanych samochodów – nic dziwnego, w końcu wybraliśmy się na Orlicę w Wielki Piątek, kiedy wiele osób ma dzień wolny od pracy. Mimo to na samej trasie nie było tłumów, a wędrówka była bardzo przyjemna.

Orlica zielony szlak
Z parkingu ruszyliśmy w stronę zielono-białego szlabanu. Przez większą część zielonego szlaku droga na Orlicę jest szeroka i bardzo wygodna. Prowadzi przez piękny las jodłowy. Co jakiś czas naturalnie zakręca to w prawo, to w lewo.
Z tego miejsca na Orlicę pokonuje się około 170 metrów różnicy wzniesień. Momentami trasa staje się nieco bardziej stroma, ale – jak już wspominałam – spokojnie można się tu wybrać z dziećmi oraz osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami.
W dniu naszej wyprawy na zielonym szlaku prowadzone były prace leśne, jednak szlak nie był zamknięty i można się było po nim poruszać.
0,8 km – Na zielonym szlaku zaczęły pojawiać się pierwsze górskie widoki. Niebo było zachmurzone, a z chmur od czasu do czasu spadały pojedyncze krople deszczu. Droga zaczęła prowadzić nieco bardziej pod górę.
Po kilkunastu metrach ponownie weszliśmy do lasu. Na 1,5 km zdecydowaliśmy się skręcić w prawo, w wąską leśną ścieżkę (to krótsza droga na Orlicę). Osoby, które wolą wygodniejsze, choć nieco dłuższe podejście (około 150 metrów więcej), mogą kontynuować wędrówkę szeroką drogą, która również prowadzi na Orlicę.
My wybraliśmy skręt w prawo, na wąską ścieżkę. Podejście było dość strome, ale krótkie. Po chwili znów trafiliśmy na szeroką drogę, z której wcześniej zboczyliśmy. Pokonaliśmy jeszcze około 50 metrów w górę i dotarliśmy do wieży widokowej na Orlicy.
Orlica wieża widokowa
1,8 km – Wieża widokowa na Orlicy ma 25,5 metrów wysokości. Rozpościerają się z niej cudowne widoki na Góry Kamienne z Narożnikiem, Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały, Góry Sowie – Małą Sowę i Wielką Sowę, Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika – ze Śnieżnikiem na czele, a także na Karkonosze. Widać również Duszniki-Zdrój.
Wieża widokowa na Orlicy posiada zabudowaną wiatę, wyposażoną w stół i ławki. To idealne miejsce, by odpocząć i schronić się przed wiatrem. Na górę wieży widokowej prowadzą metalowe schody o kratkowanej konstrukcji.
Na górnym piętrze wieży widokowej znajdują się tablice z opisem panoramy. Istnieje również możliwość spojrzenia na góry przez lunetę widokową.
Tak jak już wspominałam, w dniu naszej wycieczki wiało, co było szczególnie odczuwalne na górnym tarasie wieży. Na szczęście drewniana konstrukcja wieży widokowej na Orlicy jest solidna i stabilna – ani drgnęła.
W okolicy wieży widokowej na Orlicy przebiega trasa rowerowa, a zimą można skorzystać z tras biegowych. Znajduje się tu również wiele tablic informacyjnych, z których można m.in. dowiedzieć się ciekawostek o trzech wieżach widokowych, które na przestrzeni wieków stały już na Orlicy, oraz o Dusznikach-Zdroju.
Orlica pieczątka
Pieczątkę najwyższego szczytu Gór Orlickich znajdziecie w metalowej skrzyneczce przymocowanej do drewnianej ściany, pod wiatą przy samej wieży widokowej na Orlicy.
Do szczytu Orlicy mieliśmy do przejścia około 50 metrów. Trzeba iść ścieżką leśną w kierunku południowo-wschodnim.
Orlica szczyt
1,9 km – Szczyt Orlicy położony jest na wysokości 1084 m n.p.m. i znajduje się po stronie czeskiej. Na szczycie znajduje się oczywiście tabliczka z oznaczeniem szczytu. Z Orlicy nie rozciągają się żadne widoki.
W oczy rzuca się stojący przy drewnianym słupie pomnik ku czci Johna Quincy Adamsa – prezydenta USA, Józefa II – cesarza rzymskiego, a także Fryderyka Chopina – polskiego kompozytora i pianisty, którzy osobiście odwiedzili Orlicę.
Vrchmezí rozc.
2 km – czerwonym szlakiem od szczytu Orlicy dotarliśmy do ukrytej w lesie drewnianej wiaty turystycznej, położonej na wysokości 1074 m n.p.m. Wiata jest zadaszona, można w niej schronić się i odpocząć. Jest również możliwość zrobienia pamiątkowego wpisu w zeszycie, który znajduje się w metalowej skrzyneczce, chroniącej go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Po zejściu na parking ruszyliśmy w kierunku gminy Olesznica (Olešnice v Orlických horách). Tego dnia udało nam się odwiedzić drugą wieżę widokową w Górach Orlickich – tym razem po czeskiej stronie pasma. Relację z tej wycieczki znajdziesz tutaj: Feistův kopec wieża widokowa, opis szlaku, zdjęcia – Góry Orlickie Czechy
To był naprawdę udany dzień w Górach Orlickich – pełen przygód i pięknych widoków!
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic