Choć w kalendarzu od ponad miesiąca mamy już wiosnę, słoneczne dni można byłoby policzyć na palcach jednej ręki. Na horyzoncie był jednak ładny i ciepły weekend, który postanowiliśmy wykorzystać jak najlepiej się da. W piątek, po popołudniowych zajęciach synka na basenie ruszyliśmy w stronę Goleszowa leżącego na Pogórzu Śląskim w powiecie cieszyńskim (kilka kilometrów od Cieszyna). Prawdę mówiąc nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji gościć w tym miejscu. Tym bardziej byliśmy ciekawi czego możemy się spodziewać po akwenie TON, który bardzo chcieliśmy zobaczyć o zachodzie słońca. Jezioro Ton zrobiło na nas ogromne wrażenie… Cisza, spokój, bliskość budzącej się do życia natury, możliwość przespacerowania się wokół akwenu oraz odpoczynku na ławeczkach… Dla nas było to miejsce idealne do spędzenia tego piątkowego popołudnia.
Data wycieczki: 21 kwiecień 2023 r.
Długość trasy: niecałe 2 km (w dwie strony)
Trasa: Goleszów (szlak zielony) – Akwen TON (spacer wokół jeziora) – powrót tą samą trasą
Goleszów parking
Samochód zostawiliśmy w sąsiedztwie budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie, który znajduje się na ulicy Robotniczej.
Parametry GPS parkingu: 49.734259, 18.736573
Z parkingu kierowaliśmy się w stronę szlaku zielonego. Przeszliśmy przez jezdnię i szliśmy w górę wąskim chodnikiem biegnącym wzdłuż drogi między zabudowaniami (ul. Grabowa).
Po chwili doszliśmy do ulicy Jasnej, która to właśnie doprowadziła nas pod samo zejście do Akwenu Ton.
Po około 400m droga na szlaku zielonym skręciła w prawo, zaraz przy tablicy informacyjnej PRZYRODA NIE ZNA GRANIC.
Po skręcie w prawo jest dość strome zejście prowadzące przez las do akwenu Ton.
Jezioro Ton
Powierzchnia akwenu Ton to około 2 hektary, a głębokość 8 metrów. Pieczę nad akwenem sprawuje Towarzystwo wędkarskie „TON”.
Tak jak już wspominałam podczas spaceru wokół jeziora mogliśmy obserwować budzącą się do życia przyrodę. A uwierzcie mi miejsce to jest bardzo bogate przyrodniczo. Występuje tu sporo gatunków roślin (również tych pod ochroną) oraz ryb (między innymi są to: karpie, amury, karasie, sandacze, szczupaki), nie brakuje też żab. Uwagę przyciąga również wielogatunkowy las, w którym nie brakuje jaworów, olch czarnych, modrzewi oraz sosen.
Co istotne, na teren akwenu nie można wjeżdżać rowerem, czy też wózkiem dziecięcym. Można natomiast zabrać na wycieczkę swojego czworonożnego przyjaciela. Obowiązuje tu również zakaz kąpieli w jeziorze Ton.
Akwen Ton znajduje się przy ulicy Olimpijskiej w Goleszowie.
Obecnie okolica jeziora Ton jest spokojna, a do tego bardzo urokliwa. Niestety nie zawsze było tu tak sielsko. W oczy rzuca się około 30 metrowy tunel znajdujący się tuż przy akwenie Ton (zdjęcia poniżej). To przez ten tunel podczas okupacji hitlerowskiej przejeżdżała kolejka wąskotorowa. Teren ten należał bowiem do działającego w tamtych czasach na terenie Goleszowa kamieniołomu. Więźniowie wydobywano tu margiel dla goleszowskiej cementowni.
W ten sam weekend zdecydowaliśmy się przejść szlak Jasieniowa w Goleszowie, który prowadzi przez dawne goleszowskie kamieniołomy (wpis w przygotowaniu).
Tunel wjazdowy byłej kolejki wąskotorowej w Goleszowie
Jako ciekawostkę dodam, że istnieje możliwość zaparkowania samochodu po drugiej stronie tunelu. Umożliwia to bardzo szybkie dostanie się nad akwen Ton. My zachęcamy jednak do krótkiego spaceru ulicami Goleszowa 😁
Poniżej prezentuję fotorelację ze spaceru brzegiem jeziora TON.
Jezioro Ton w Goleszowie zdjęcia
Jezioro Ton zachód słońca
Kwiaty nie zamartwiają się tym, w jaki sposób zaczną kwitnąć. Po prostu otwierają się i zamykają pod wpływem światła. I to czyni je pięknymi. ~ Jim Carrey
Droga powrotna do samochodu była równie przyjemna… 💛 Naładowani pozytywną energią planowaliśmy naszą niedzielną wycieczkę do Goleszowa.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic