Podczas naszego krótkiego, kwietniowego urlopu na Dolnym Śląsku bazą wypadową na górskie szlaki były Duszniki-Zdrój, położone w powiecie kłodzkim i posiadające status miasta uzdrowiskowego. Miasto to graniczy z Czechami, co daje możliwość szybkiego dotarcia także na czeskie szlaki. Ponadto, blisko stąd na trasy zarówno w Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, jak i Góry Orlickie. Szlaków turystycznych jest tu tak wiele, że trudno zdecydować, które z nich wybrać. Nasz pobyt w Dusznikach-Zdroju był intensywny i myślę, że sporo udało nam się zobaczyć. Między jednym a drugim wyjściem w góry zdecydowaliśmy się na przyjemny spacer po Parku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Czarny Staw imienia majora pilota Czecha Nowackiego oraz Parku Zdrojowym.
Parki w Dusznikach-Zdroju położone są w sąsiedztwie – rozdziela je most na rzece Bystrzyca Dusznicka.
Dystans: około 1,5 km*
Czas przejścia: około 0,5 h*
*w obie strony
Duszniki Zdrój parking
Ze względu na nasze plany przejścia przez oba parki w Dusznikach-Zdroju zostawiliśmy samochód na bezpłatnym parkingu, usytuowanym tuż przy Parku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Czarny Staw imienia majora pilota Czecha Nowackiego, przy ulicy Podgórze. Dokładne parametry GPS tego parkingu znajdziesz poniżej.

Duszniki Zdrój spacer przez Park Rekreacyjno-Wypoczynkowym Czarny Staw
Zaraz przy parkingu dostępna jest wiata turystyczna – stoi ona tuż przy brzegu Czarnego Stawu. Czarny Staw w Dusznikach-Zdroju to sztuczny zbiornik wodny, który ma troszkę przypominać kształtem serce. Został wybudowany w XIX wieku w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Obecnie na jego północno-wschodnim brzegu działa restauracja Czarny Staw Sport & Fun.
Miejsce to jest niezwykle fotogeniczne. Staw można obejść dookoła lub tak jak my wybrać się najpierw do Parku Zdrojowego, a w drodze powrotnej wrócić drugim brzegiem Czarnego Stawu.
Park Rekreacyjno-Wypoczynkowy Czarny Staw imienia majora pilota Czecha Nowackiego w Dusznikach-Zdroju nie jest duży, ale za to bardzo uroczy. W drugiej połowie kwietnia, późnym popołudniem, nie było tu zbyt wielu spacerowiczów, więc mogliśmy cieszyć się ciszą i spokojem.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od wędrówki wzdłuż wschodniego brzegu Czarnego Stawu.
Duszniki Zdrój Czarny Staw zdjęcia
0,2 km – Minęliśmy budynek, w którym działa restauracja Czarny Staw Sport & Fun. Po przejściu kilkudziesięciu metrów dotarliśmy do niewielkiego placu zabaw, przeznaczonego raczej dla nieco młodszych dzieci niż nasz jedenastoletni syn.
Dalej szliśmy utwardzoną ścieżką wzdłuż parku. Co kawałek ustawione są tu latarnie i kosze na śmieci.
Park Rekreacyjno-Wypoczynkowym Czarny Staw – plac zabaw
Park Rekreacyjno-Wypoczynkowym Czarny Staw – Zielona Ścieżka Zdrowia – siłownia pod chmurką
0,5 km – Doszliśmy do tablicy „Zielona Ścieżka Zdrowia”, na której zamieszczono regulamin korzystania z bezpłatnej siłowni terenowej. Ścieżka składa się z trzech przystanków, a jej trasa została zaznaczona zielonym kolorem na mapie umieszczonej obok regulaminu.
Park Rekreacyjno-Wypoczynkowym Czarny Staw – tablica pamiątkowa – mjr pilota Czecha Nowackiego
Jak już wiecie ze wstępu, ten uroczy, niewielki park nosi imię majora pilota Czecha Nowackiego. Nazwa ta została oficjalnie nadana pod koniec grudnia 2009 roku – jako wyraz pamięci o wyjątkowym człowieku, którego losy na trwałe zapisały się w historii.
Czech Nowacki (1915 – 2003) to postać niezwykle zasłużona, szczególnie w czasie II wojny światowej. Był pilotem, a zarazem bohaterem, który odznaczony został wieloma prestiżowymi orderami.
Z informacji zamieszczonej na tablicy pamiątkowej dowiadujemy się, że przez ostatnie lata swojego życia (1989 – 2003) mieszkał właśnie w Dusznikach-Zdroju. Było to miejsce, które wybrał na spokojną przystań po burzliwych czasach wojennej służby.
Następnie wyszliśmy z parku i znaleźliśmy się przy moście na rzece Bystrzyca Dusznicka. Tak jak wspominałam, most ten oddziela Park Rekreacyjno-Wypoczynkowy Czarny Staw imienia majora pilota Czecha Nowackiego od Parku Zdrojowym, który również przeszliśmy – ale o tym przeczytacie w kolejnym wpisie.
Dodam również, że w okolicy mostu, przy ulicy Podgórze, również można skorzystać z parkingu.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic