Niezbędne akcesoria do długich wędrówek na szlaku

Częste wybieranie się w dalsze lub bliższe wędrówki zmuszają nas do tego, by do każdej kolejnej wyprawy odpowiednio się przygotowywać. Tak, aby czuć się bezpiecznie, ale i być gotowym również na cięższe (a często mało przewidywalne) warunki. W dalszej części wpisu znajdują się akcesoria, które przydadzą się w czasie długich wędrówek na szlaku, a które już od dawna stanowią nieodzowny element wyposażenia zawodowców właśnie w czasie tego typu wypraw.

Akcesoria kluczowe w udanej wędrówce

Wybierając się na długą wędrówkę po szlaku, wręcz trzeba posiadać odpowiedni plecak, w którym zmieszczą się wszystkie pozostałe akcesoria. Na rynku dostępne są różne modele – warto postawić na ten poręczny, ale jednocześnie pojemny. Najlepiej posiadający co najmniej kilka kieszeni. Oczywiście sam plecak to zaledwie podstawa, którą trzeba wypełnić dodatkowymi akcesoriami. Tymi najbardziej istotnymi są oczywiście te pozwalające „przetrwać”. Dobry bidon na wodę, ale i odpowiednie przenośne oświetlenie (czołówki, ale też standardowe latarki) to rzeczy, o których nawet nie trzeba wspominać. Jedną z rzeczy ważnych w czasie wędrówki jest też odpowiedni scyzoryk – najlepiej wysokiej jakości multitool, który może się przydać w wielu różnych sytuacjach.

Zestaw akcesoriów świetnie uzupełniają ręczniki szybkoschnące, repelenty, ale też ładowarki i panele solarne, bez których w dzisiejszych czasach ciężko byłoby się obyć. Warto też pamiętać o przygotowaniu się na absolutnie każde warunki pogodowe – płaszcz przeciwdeszczowy zajmuje niewiele miejsca, a pozwoli kontynuować przygodę niezależnie od pogody. Do plecaka warto zapakować również mapnik oraz kompas – mimo bycia na dobrze oznaczonym szlaku, te często okazują się bardzo przydatne. Zwłaszcza jeśli zdarzy się nam zabłądzić i zboczyć z trasy (na przykład w pogoni za pięknymi widokami).

Dobry materac gwarancją komfortu w czasie wyprawy

O ile o takich akcesoriach, jak poręczny multitool czy pojemny plecak pamięta się praktycznie zawsze (są one dość oczywiste), często zapomina się o własnym komforcie w czasie spania. Tymczasem dobrej jakości materac turystyczny to prawdziwy must-have dla osób chcących czerpać przyjemność z wędrówki po szlaku. Powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, a przede wszystkim dawać możliwość szybkiego napompowania (za pomocą pompki lub ust). Przede wszystkim jednak jego rozmiar musi być właściwy wzrostowi użytkownika docelowego. Dobry materac zapewni komfort spania i odpowiedni wypoczynek. Ten ostatni jest kluczowy w tym, by kolejnego dnia być w pełni sił i gotowym do dalszego przemierzania szlaku. Człowiek niewyspany częściej popełnia błędy, ale też ma obniżoną koncentrację. Obie te rzeczy są zaś niewskazane w czasie dłuższych wypraw.

Akcesoria na wędrówki

Chcąc uczynić swoją długą wędrówkę na szlaku nie tylko bezpieczną, ale i po prostu komfortową, warto zaopatrzyć się w akcesoria, które to umożliwią. Obok tych oczywistych, w swoim plecaku należy znaleźć miejsce na takie akcesoria, jak materac turystyczny, którego świetną alternatywą może też być mata samopompująca. Obie te rzeczy wpłyną na komfort przebywania na długiej wyprawie, a przez to uczynią ją przyjemniejszą i po prostu udaną. Zwłaszcza jeśli zadba się o ich jakość, najlepiej jeszcze przed zakupem.