Wydma Orzechowska trasa, wieża widokowa w Orzechowie

Dziś mam coś dla osób kochających piesze wędrówki, wypoczywających nad Bałtykiem. Dwa tygodnie nad polskim morzem oznaczały dla nas dość długą przerwę od górskich wędrówek. Mimo, że spędzaliśmy czas BARDZO, BARDZO aktywnie, zachciało się nam podreptać po jakiś przyjemnych, leśnych ścieżkach. Z dala od zgiełku nadmorskiego miasta. Ustkę przeszliśmy już nieraz wzdłuż i wszerz, więc postanowiliśmy udać się na wschód, do leżącego około 4 km od Ustki – Orzechowa. Jest to osada letniskowa, w której już na pierwszy rzut oka można porządnie wypocząć. Ujęłabym to tak: cisza, spokój, przyjemna atmosfera, która tak nas oczarowała, że wybraliśmy się na wycieczkę do Orzechowa dwa razy i to dwa dni pod rząd… Co takiego wyjątkowego jest w Orzechowie? Zobaczcie sami.

Trasa: Orzechowo (zielone oznaczenie ścieżki dydaktycznej) – Wieża Widokowa w Orzechowie – Wydma Orzechowska – powrót na parking

Data: 4 lipiec, 5 lipiec 2019

Dystans: 5.50 km

Czas trwania: 1:34 h (sam przemarsz, z dzieckiem)

Minimalne wzniesienie: 17 m

Maksymalne wzniesienie: 82 m

Parametry z aplikacji endomondo

Orzechowo jak dojechać?

Wyjeżdżamy z Ustki, kierujemy się na miejscowość Rowy. Dojeżdżamy do sąsiedniej wsi Przewłoka i odbijamy w lewo. Po czym do pokonania zostaje nam zaledwie 2.1 km. Dodam, że do Orzechowa z Ustki można dostać się również pieszo, idąc plażą. W tym wariancie odcinek jaki mamy do pokonania to około 3 kilometry.

Mam również idealną propozycję dla miłośników jednośladów. Z Przewłoki (ulica Niemcewicza) dostaniemy się pod samą ścieżkę dydaktyczną czerwonym szlakiem rowerowym. Oczywiście na samej wydmie są miejsca, które można pokonywać tylko i wyłącznie pieszo. Poniżej opisuję miejsce, w którym można zostawić rower. Oczywiście tą samą trasę można pokonać pieszo. Czerwony szlak wiedzie przyjemną, niezbyt uczęszczaną przez turystów drogą przez las.

Wydma Orzechowska parking

My za pierwszym, jak i za drugim razem zostawiamy nasz samochód na parkingu znajdującym po lewej stronie jezdni, przy lasku, tuż przed tablicą ORZECHOWO . Można również szukać miejsca w samym Orzechowie, ale w ładne dni jest ciężko o jakąś wolną miejscówkę. Wszystko za sprawą bliskości morza – około 200 metrów. Leśna ścieżka dydaktyczna OrzechowoNaszą wędrówkę zaczynamy drogą asfaltową. Wchodzimy na teren ośrodka wczasowegoLeśnik. Przechodzimy przez bramę i wchodzimy na ścieżkę dydaktycznąLeśnik. Kierujemy się prosto. Mamy za sobą 500 metrów, a po lewej stronie wyłania się pierwsza atrakcja na szlaku: wieża widokowa, a raczej wieża przeciwpożarowa, która jest udostępniona dla turystów. Oczywiście decydujemy się skorzystać z możliwości wejścia na nią.

Wieża widokowa w Orzechowie

Wieża widokowa w Orzechowie, dzięki której możesz sprawdzić jak się ma Twoja kondycja po zimie 😉 Z naszą na szczęście jest bardzo dobrze 😉 Na górę dostaniesz się pokonując 222 metalowe schody,  po których idąc nieźle może zakręcić się w głowie. Jest to jedna wyższych wież, na jakiej mieliśmy okazję być. Mierzy około 50 metrów.  Na wieży może przebywać w jednym czasie maksymalnie 10 osób. Oczywiście na górze nieźle wieje – czapki lecą z głów 😉 Jest wysoko, ale bardzo bezpiecznie. Można przejść się dookoła wieży po wąskim tarasiku  i podziwiać widoki rozciągające się na cztery strony świata. Doskonale widać plażę w Ustce wraz z latarnią morską, plażę w Rowach oraz pobliskie wioski.

Wieża widokowa Orzechowo cennik

Wejście na wieżę jest bezpłatne.

Wieża widokowa Orzechowo godziny otwarcia

W sezonie letnim wieżę można odwiedzać siedem dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 18:00.

Leśna ścieżka dydaktyczna Orzechowska Wydma drewniany drogowskaz Po zejściu z wieży kierujemy się prosto. Maszerujemy szeroką drogą przez około 500 metrów. Następnie skręcamy w prawo, przechodzimy przez drewniany mostek i wchodzimy na leśną dróżkę, która jest wygodna i szeroka. Cała ścieżka jest doskonale oznakowana.

Wydma Orzechowska

Idziemy tak przez około 130 metrów. Po czym dochodzimy do wiaty pod którą można się schronić, bądź po prostu odpocząć na ławkach. Tutaj zaczynają się też strome, drewniane schody, które będziemy musieli teraz pokonać. Można tu również zostawić (przypiąć) rower.Tablica informacyjna Leśna ścieżka dydaktyczna Orzechowo

Regulamin ścieżki dydaktycznej Wydma Orzechowska

Drewniane schody (które pozwoliłam sobie policzyć) przypominają mi trochę tatrzańskie szlaki. Choć przez chwilę mogłam poczuć się jak w górach 😉 Mamy ich do pokonania 64 sztuki.

Następnie wychodzimy na wydmę prze którą będzie teraz prowadzić trasa. Robimy dosłownie parę kroków i naszym oczom ukazują drewniane kładki ze schodkami, po których będziemy się teraz wspinać. Nie będę opisywać jak powstały wydmy, jaka roślinność na nich występuje, ponieważ wszystko jest opisane na tablicach informacyjnych umieszczonych na terenie rezerwatu. Kilka z nich zamieściłam we wpisie.

Wydma Orzechowska cennik

Wstęp na teren Wydmy Orzechowskiej jest bezpłatny.

Wydma Orzechowska zdjęcia

Tablica informacyjna rośliny wydmyTablica informacyjna opisująca procesy kształtujące wydmyMamy za sobą 1.35 km (licząc od samochodu). Wychodzimy na najwyższy punkt – szczyt wydmy mierzący 23 metry, w którym umieszczony jest taras widokowy wraz z ławeczkami.Schodzimy z tarasu i kontynuujemy naszą wędrówkę. Ścieżka dla odmiany schodzi w dół.Trasa prowadząca przez Wydmę Orzechowską, widok z tarasu1.50 km i kończy się nasza przygoda z drewnianymi kładkami i schodkami. W tym miejscu praktycznie wszyscy odwiedzający Wydmę Orzechowską kończą swoją wędrówkę i zawracają. A szkoda, ponieważ ścieżka dydaktyczna idzie dalej w większości przez piękny bukowy las. Pozwala na zrobienie pętelki i prowadzi nas praktycznie do punktu wyjścia. Mimo wszystko ma to swoje plusy – jest to bardzo spokojny odcinek. Ciężko spotkać tu żywą duszę.

W lesie rozkoszujemy się przyjemnym chłodkiem. Po raz kolejny podkreślę, że ścieżka jest wspaniale oznakowana. Co kawałek mijamy tablice informacyjne. Co jakiś czas na szlaku są schodki.

Tablica informacyjna odnowienie naturalne sosnyMamy za sobą 2.70 km. Dochodzimy do wiat z wyznaczonym miejscem ogniskowym. Decydujemy się na krótki odpoczynek. Po chwili ruszamy dalej. Odbijamy w lewo i kierujemy się dalej leśną dróżką. Aplikacja wskazuje 3.65 km, wychodzimy na polanę przy której znajduje się tablica zatytułowana: Pola i lasy dwa światy. Idziemy wzdłuż tej polany.Tablica informacyjna Pola i lasy dwa światy Po czym ponownie wchodzimy na leśną ścieżkę. Mamy na liczniku 4.20 km i dochodzimy do miejsca, w którym zaczynaliśmy nasze podejście na wydmę. Do samochodu wracamy tą samą trasą. Nieopodal parkingu, na którym zostawiliśmy samochód decydujemy się jeszcze na krótką przerwę. Kupujemy gofry i szczęśliwi wracamy do Ustki. Oczywiście to nie był koniec dreptania w tym dniu 🙂 Aktynie najlepiej! Tak więc wybraliśmy się jeszcze na plażę, aby nacieszyć oczy zachodzącym słońcem… W końcu trzeba łapać każdą chwilę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *