Malinowska Skała z Przełęczy Salmopolskiej – Jesienno-zimowy misz masz

Dzisiejszy wpis idealnie przedstawi walkę dwóch pór roku: jesieni i zimy 🙂 Pokażę jak zaskakująco szybko potrafią zmienić się warunki w górach (nawet w tych niskich) oraz przedstawi (mam nadzieję, że mi się uda) jak wyjątkowe są Beskidy ? ? Wycieczka na Malinowską Skałę zawsze mnie zaskakuje. Za każdym razem jestem zachwycona. Co prawda wcześniej zdobywaliśmy szczyt ze wsi Ostre (Dolina Zimnika), między innymi kierując się na Skrzyczne i ze Skrzycznego schodziliśmy na Malinowską Skałę. Przejście ze Skrzycznego na Malinowską Skałę jest wyjątkowo urokliwe (poniżej zdjęcie z 7 stycznia). Na samą myśl mam dreszcze. Na przyszłość postaram się przygotować opis tej trasy.

Trasa: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) (szlak czerwony) – Malinów – Przełęcz Malinowska – Malinowska Skała – powrót tą samą trasą

Data: 16 Listopad 2018

Dystans:  ponad 9 km

Czas trwania: ponad 3:00 (sam przemarsz, z dzieckiem)

Minimalne wzniesienie: 965 m

Maksymalne wzniesienie: 1192 m

Parametry z aplikacji endomondo

Przełęcz Salmopolska, Biały Krzyż – Parking

Dojeżdżamy do Przełęczy Salmopolskiej leżącej 934 m n.p.m. Samochód zostawiamy nieopodal Regionalnego Zajazdu Biały Krzyż. W tygodniu nie ma problemu ze znalezieniem wolnego, darmowego miejsca parkingowego. Nie wiem jak wygląda to w weekend, ale przypuszczam, że może być ciężko, ponieważ ruszyło już naśnieżanie stoku, więc na pewno zaczną pojawiać się pierwsi narciarze. Przy zajeździe skręcamy w prawo, naszym oczom ukazuje się biały krzyż oraz tablica informująca nas, że będziemy podążać szlakiem czerwonym imienia Stanisława Huli (był miłośnikiem gór, działaczem PTTK, prezesem oddziału Beskidzkiego w Szczyrku). 

Idziemy szeroką, leśną drogą, która od początku pnie się w górę przez około 800 metrów. Następnie nieco łagodnieje. Jest dość zimno, temperatura -1 stopień, odczuwalna jeszcze niższa.

1:60 km podłoże staje się kamieniste. Wieje coraz silniejszy wiatr. Towarzyszy nam mgła. Zaczynamy mieć obawy co do widoków na Malinowskiej Skale. Wiatr w górach potrafi zdziałać cuda. W momencie potrafią zmienić się warunki widokowe. Taką samą sytuację mieliśmy na naszej ostatniej wycieczce na Małą Babią Górę. Spotkany na szlaku turysta zapewniał nas, że wyżej nic nie zobaczymy. Tymczasem pierwszy raz w życiu mieliśmy idealny widok na Tatry, ale o tym w kolejnym wpisie 😉

Malinów

Pokonujemy 100 metrów (1.70 km), docieramy do pierwszego na naszej trasie szczytu Malinów znajdującego się 1117 m n.p.m. Szczyt jest całkowicie zarośnięty, nie rozciągają się z niego żadne widoki. Nieco dalej jest druga tabliczka, oznaczająca szczyt Malinów, tyle, że na wysokości 1115 m n.p.m. Tutaj można odpocząć siadając przy stoliku z ławką.

Dalej kierujemy się prostą, niewymagającą wysiłku drogą, którą nasz czteroletni syn komentuje następująco: „Ale lajcik, prawie jak na chodniku”. 😉

Na naszej drodze pojawiają się pierwsze zmrożone drzewa. Nie dowierzaliśmy, gdy je zobaczyliśmy. Nie spodziewaliśmy się takiego mrozu na szlaku. A z mgłą komponowały się niesamowicie – klimatycznie i magicznie jednocześnie.

Droga zaczyna schodzić stromo w dół. Oczywiście trzeba pamiętać, że w drodze powrotnej wiąże się to ze stromym podejściem w górę 🙂

Jaskinia Malinowska

Jako ciekawostkę dodam, że od czerwca 2019 roku tuż pod szczytem Malinów jest dostępna dla turystów Jaskinia Malinowska. Wystarczy zboczyć ze szlaku w prawo i podejść 50 metrów. Jej wejście usytuowane jest 1080 m n.p.m. Oczywiście wybierając się na zwiedzanie trzeba pamiętać o odpowiednim sprzęcie (latarka, wodoodporna odzież).

3 km – drogowskaz, który wskazuje jeszcze 35 minut drogi na Malinowską Skałę. Przy drogowskazie skręcamy w prawo.

Dalej idziemy przyjemną, prostą drogą. Z każdym kolejnym krokiem obserwujemy walkę dwóch pór roku jesieni i zimy.

Po drodze podziwiamy zmrożone rośliny. 

Przełęcz Malinowska

Po kilometrze (4 km) osiągamy Przełęcz Malinowską. Kolejny drogowskaz i informacja, że za 15 minut będziemy u celu.

Ciekawostka – NOWY SZLAK

Całkiem niedawno został utworzony nowy szlak na Malinowską Skałę prowadzący ze Szczyrku Solisko PKS (okolice ośrodka narciarskiego Szczyrk Mountain Resort). Czas zejścia z Przełęczy Malinowskiej do Szczyrku Solisko to 1.25 h. Pod górkę będzie na pewno trochę dłużej.

Od przełęczy droga pnie się w górę. 

W końcu jesteśmy na miejscu! 

Malinowska Skała

Jesteśmy 1152 m n.p.m. Dojście do Malinowskiej Skały z Przełęczy Salmopolskiej to dystans 4.70 km (według aplikacji  endomondo). Na miejscu zastajemy zapierające dech w piersiach widoki… Wszystko, dosłownie wszystko jest zmrożone. Aż ciężko w to uwierzyć.

Na szczycie w pierwszej kolejności w oczy rzucają się oczywiście potężne wychodnie skalne z których można podziwiać rozciągające się wkoło widoki.

Jest bardzo zimno przez wiejący wiatr. Po raz pierwszy tej jesieni moje ręce zamarzły… Praktycznie ich nie czułam 🙂 Oczywiście mimo wszystko musiałam porobić zdjęcia.

Udało się nam schronić na chwilkę ‚w skale’ 🙂 Tak, tak – Malinowska Skała posłużyła nam za schron. Mieliśmy rewelacyjną bazę, w której zmieściliśmy się w trójkę. Zjedliśmy ciepłą zupkę, ja dodatkowo skusiłam się na ciepłą kawę, ponieważ miałam problem się ogrzać. Dla takich chwil warto żyć ? 

Z Malinowskiej Skały rozciąga się bogata panorama. Możemy podziwiać szczyt Skrzyczne, Kotlinę Żywiecką z  Jeziorem Żywieckim, Babią Górę, Pilsko oraz Baranią Górę.

Z każdą minutą było coraz zimniej. Zdecydowaliśmy się wracać. Oczywiście tą samą trasą.

Tak jak już nadmieniłam we wpisie w drodze powrotnej czeka na nas dość strome podejście. Pogoda zaczyna się klarować. Na niebie pokazuje się pełne słońce. Rychło w czas…

 

Podsumowanie

Beskidy zachwycają… Wycieczki w rejony Malinowskiej Skały są niezapomniane. Okres jesienno-zimowy jest jednym z piękniejszych w górach. Należę do jednej z górskich grup społecznościowych. Jej członkowie polecili mi wycieczkę z Białego Krzyża na Baranią Górę. Na pewno skorzystam! Czekajcie na relację! 😉

Z przyjemnością dodam, że jest to kolejny szczyt zdobyty w akcji: Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[+] Zaazu Emoticons