Ochodzita wschód słońca, Koniaków

Dzisiejszy wpis – jak na mnie 😉  będzie wyjątkowo krótki. Zdecydowałam, że zrobię go w formie galerii, gdyż zrobiłam tyle zdjęć, że pisanie jest zbędne, aby zareklamować wschody słońca z okolic góry Ochodzita. Poza tym miejsce to jest tak łatwo dostępne – nie prowadzi do niego żaden szlak.

Dystans: 1.40 km

Czas trwania: 25 minut (sam przemarsz z dzieckiem)

Minimalne wzniesienie: 867 m

Maksymalne wzniesienie: 942 m

Parametry z aplikacji endomondo

Już od dawna mieliśmy w planach wybrać się na wschód słońca. W końcu postanowiliśmy ściągnąć synka z łóżka i poobserwować jak budzi się nowy dzień. Szczególnie, że jak na listopad pogoda jest zachwycająca. Można powiedzieć, że mamy piękną wiosnę tej jesieni. Padło na Koniaków i okolice niepozornego szczytu leżącego 895 m n.p.m. Wstaliśmy o 4:00 rano, aby dotrzeć na czas. Do Koniakowa z naszego rodzinnego miasta Bielsko – Biała mamy około 50 km drogi.

Docieramy pod Karczmę Ochodzita na przeciwko, której parkujemy nasz samochód. Poniżej zdjęcie karczmy, które zrobiłam 2 grudnia 🙂 Na miejscu (dla odmiany) zastaliśmy prawdziwą zimę. 

Niebo powoli zaczyna się kolorować. Widzimy parę idącą z aparatami fotograficznymi w kierunku szczytu. Przechodzimy przez ulicę, podchodzimy kawałeczek pod górkę, naszym oczom ukazuje się kilka osób z rozłożonymi statywami.Podobno najlepiej wybrać się tu w tygodniu. W dni wolne od pracy (tak jak ten w dniu naszej wycieczki 12 listopad) miejsce to jest mocno oblegane przez fotografów oraz amatorów fotografii – takich jak ja 😉 – zupełnie nieprzygotowanych – bez statywu i torby pełniej obiektywów 😉 Również decydujemy się tu zatrzymać. Od samego szczytu dzieliło nas jeszcze około 7 minut drogi. Miejsce to jest praktycznie niezalesione i rozciąga się z niego niesamowita panorama. W oddali widać zabudowania. Domy dodają uroku krajobrazowi. A poranne mgły oświetlone przez wschodzące słońce, które  nam towarzyszyły – naprawdę robiły piorunujące wrażenie. Nogi mi się dosłownie uginały… Nie potrafię wyrazić słowami mojego zachwytu… Doskonale widać stąd Beskid Żywiecki (między innymi: Romankę, Lipowski Wierch, Pilsko, Glinkę, Muńcuł) oraz przy dobrej widoczności Tatry. Z samego szczytu widać jeszcze więcej, nam jednak w zupełności wystarczają widoki dostępne z tego miejsca. Dla zainteresowanych na samym szczycie znajduje się nadajnik, punkt widokowy, słynna ławeczka oraz narciarski wyciąg orczykowy. Obserwacja wschodu słońca zajęła nam około półtora godziny.

Miało być krótko, jak zawsze mnie poniosło 😉 Poniżej obiecana galeria i wspomniany w tytule MAJESTATYCZNY wschód słońca ???

Położenie

Droga Wojewódzka 943, Koniaków Pietraszyna, okolice Karczmy Ochodzita

Galeria

Podsumowanie:

Miejsce, z którego rozciąga się jedna z piękniejszych panoram w Beskidzie Śląskim. Miejsce, do którego dotarcie nie wymaga od nas za grosz wysiłku – mimo to warto je odwiedzić i poczuć się przez chwilę jak w RAJU… Miejsce dla którego warto wstać przed świtem. Jeden z moich górskich znajomych na jednym z portali społecznościowym skomentował mój post z relacją z tego poranka tak: „I nie tylko na Diablaku są ładne wschody słońca (…)”. Zdecydowanie podpisuję się pod tym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[+] Zaazu Emoticons